ФОРУМ НА ФИЛИПОПОЛ
Форумът, наричан още агора, е централният площад на античния град, който е средище на политическия, административния, културния и религиозния живот на населението. Форумът на Филипопол заема площ повече от 11 хектара, което го прави най-големия форум в България. Естествено този размер кореспондира на мащабите и значението на Филипопол като град в Тракия.
Форумът е с квадратен план, като централно място заема откритото пространство (арея) с размери 113,60 х 99,40 м, обградено от колонада със стабилна основа (стилобат). От трите страни на ареята – източна, западна и южна – един до друг са разположени магазини, а от четвъртата, северната – обществените сгради. Магазините са почти еднакви по размери и се отделят от ареята посредством покрита веранда (портик) с ширина 11 м. Входовете на магазините са ясно очертани от запазените на място огромни каменни прагове с дължина около 3 – 4 м.
В обширната площ на ареята се извисявали статуи на императори, на техните съпруги и други личности със заслуги към града. Тук се издигали и светилища на почитаните богове, както и посвещения за тях. В близост до северната част на ареята се издигал и храмът на императора. Край него е и трибуната, откъдето политически лидери са произнасяли своите речи.
В изграждането и оформлението на форума се проследяват четири основни периода. Началният етап на изграждане се отнася към началото на I в. – по времето на римския император Август (28 г. пр. Хр. – 14 г.) и тракийския владетел Реметалк. Проучванията показват, че първоначално площадът е изпълнявал ролята на тържище, на което търговци от цялата област са предлагали своите стоки.
Към края на I в., по времето на Домициан (81 – 96 г.), централният площад на Филипопол е сериозно преустроен. Появява се нов стилобат, който носи масивен ордер от пясъчник в римодорийски стил. В средата на три от страните на форума – източна, западна и южна – се изграждат монументални входове – пропилеи. През този период се появяват и първите обществени сгради от северната страна на площада, сред които Градската библиотека и Одеонът. Това съсредоточава на форума обществено-икономическия, политическия и религиозния живот на града.
Ново преустройство се извършва в началото на II в., по времето на Траян и Адриан. Тогава архитектурният ордер на комплекса е подменен с мраморен в римо-коринтски стил. Последното преустройство е извършено след средата на III в., когато нивото на подовете на сградите е повдигнато, а комплексът се сдобива с ново архитектурно оформление. В средата на V в. градският площад на Филипопол престава да функционира.
Форумът на Филипопол все още не е изцяло проучен. Предвидена е консервация и реставрация на западните пропилеи, които ще бъдат адаптирани към съвременния площад на Пловдив.
Обекти > Форум на Филипопол
