ОДЕОН
Най-голямо впечатление в североизточния ъгъл на форума прави една амфитеатрална сграда, наречена Одеон. Предполага се, че освен за малки музикални, театрални и поетични представления, тя е била използвана и при заседанията на градския съвет или буле, откъдето идва и нейното друго наименование – булевтерион. Седалките са били изработени от мрамор, а самата сграда е била покрита.
Одеонът е разкрит през 1988 г., а седем години по-късно е обявен за паметник от национално значение. След мащабна реставрация през 2002 г. той започва да се използва като сцена за културни прояви, по подобие на Античния театър.
Западно от Одеона е открита Градската библиотека – правоъгълна по план сграда с мраморна подова настилка, обиколен подиум и вътрешни стени с тухлени ниши. В такива сгради обикновено се изнасяли публични речи и се провеждали литературни четения в стихове и проза. Засега това е единствената библиотека от римската епоха, открита в България.
Съвсем близо до библиотеката е открита и градската съкровищница, за която съобщава един от намерените надписи, който гласи „aedes thensaurorum“ (Сграда на съкровищата). Северната централна част е заета от обществена сграда с неясна функция, в чийто вход е открит вграден мраморен постамент за статуя на император Комод.
Обекти > Одеон
